ICO (Initial Coin Offering) jest środkiem finansowania społecznościowego startupów bądź projektów we wczesnej fazie poprzez zbieranie kapitału za pomocą nowo utworzonych kryptowalut i tokenów. Polega na ich sprzedaży za inny środek płatniczy, przede wszystkim Ethereum i Bitcoin.
ICO pozwala zebrać fundusze na realizację projektu jeszcze na etapie pomysłu. Opiera się głównie na modelu biznesowym zapisanym w postaci wielostronicowego dokumentu White Paper, będącego odpowiednikiem prospektu emisyjnego w przypadku akcji. Oczywiście im bardziej prace nad projektem są zaawansowane tym łatwiej będzie przeprowadzić ową zbiórkę, ze względu na zaufanie inwestorów.
Aby przeprowadzić udane ICO potrzebny jest dobry pomysł na projekt oraz profesjonalne, uczciwe i transparentne podejście. Co jakiś czas zdarzają się bowiem oszustwa czyli tzw. scamy polegające na zebraniu funduszy i zamknięciu projektu. W celu udanej zbiórki kapitału należy zadbać o kilka kluczowych aspektów:
- utworzenie kryptowaluty bądź tokenu opartego np. na Ethereum
- opracowanie dokumentacji White Paper (szczegółowy biznesplan całego projektu, będący odpowiednikiem prospektu emisyjnego w przypadku IPO (Initial Public Offering)
- stworzenie Roadmap czyli harmonogramu prac podanego do publicznej wiadomości oraz zawierającego podział na poszczególne etapy prowadzące do finalnej realizacji i uruchomienia projektu
- wdrożenie działań marketingowych (profesjonalna witryna internetowa, kampanie w mediach społecznościowych, zgłoszenie do serwisów ratingowych dot. ICO)
- umożliwienie wymiany otrzymanych tokenów na giełdach kryptowalut
Pierwsze ICO miało miejsce w 2013 roku. Była to kryptowaluta Mastercoin. Rok później swoją zbiórkę przeprowadziło Ethereum zbierając ponad 18 milionów dolarów, natomiast rekord bije Telegram, który zebrał w 2018 roku już ponad 1,7 miliarda dolarów.
ICO jest bardzo młodą formą finansowania, w wielu krajach jeszcze nieuregulowaną. Rok 2018 zwany jest rokiem regulacji, które spowodowała coraz większa popularność tego typu zbiórek.